Archive for Şubat, 2015

Meksika Mutfağı

Meksika mutfağında en önemli tahılın mısır, sonra da pirinç olduğu söylenebilir.

Lezzeti damaklarda kalan bu mutfağın başlıca yemekleri olarak Frijoles, Guacamole, Salsa, Burrito, Fajita, Nacho, Quesadilla, Tortilla ve Taco’yu sayabiliriz…

Yemekler genellikle ızgaralarda ve ateşte pişirilir. Ayrıca lezzetli olduğu kadar bol baharatlıdır da. Ekmek ve hamur işlerinde en çok mısır ve pirinç unu kullanılır. Yemeklerin tümünde ise bitkisel yağlar kullanılır. Meksika mutfağında margarin yer almaz.

Tortilla: Lavaşı andıran ince ve yayvan bir ekmek türüdür. Mısır ve buğday unlarından yapılır. Meksika mutfağında tavuk ve etin en yakın arkadaşıdır!

Frijole: Çeşitli fasulye taneleri ile yapılan bir çeşit aperatiftir.

Guacamole: Dövülmüş avokadoya eklenen domates püresi ve tuz ile elde edilen bir aperatiftir. Bu mutfağın en meşhur soslarından olan Guacamole, birçok yemeğin yanında servis edilebilir…

Salsa: Domates rendesi, sarımsak, biber, soğan ve kişniş kullanılarak yapılan çok yaygın bir Meksika sosudur.

Burrito: Un Tortilla’lasından yapılan bir çeşit dürümdür. Burrito’nun içine yalnızca et, fasulye ve pirinç doldurulur.

Fajita: Tortilla yatağında servis edilen, ateşte pişmiş dana eti ve çeşitli Meksika sebzelerinden yapılan bir yemektir.

Nacho: Küçük parçalar halinde kesilen Mısır tortilla’sının peynir ile kaplanıp kızartılması ile elde edilen bir atıştırmalıktır.

Quesadilla: Mısır tortilla’sına sarılmış peynir parçalarının pişirilmesi ile elde edilen bir yemek türüdür.

Taco: Mısır ya da un tortilla’sının üzerine eklenmiş dana eti, Meksika fasulyeleri, çeşitli sebze ve baharatlarla hazırlanan bir yemek türüdür.

Fransız Mutfağı

Hem göze hem de mideye hitap eden yemekleriyle ünlü Fransız mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Fransa’nın her bölgesinin kendine has karakteristiğe sahip olması, bu şöhretin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.
Tipik bir Fransız yemeği; önden alınan iştah açıcı bir aperatif ile başlayıp, peşi sıra alınan bir çorba ya da salata, et veya balık ile yapılmış özel soslu bir ana yemekle devam eder. Tatlı, şarap ve peynir bu mutfağın en önemli unsurları arasında gösterilir. Fransa’da yılda 7 milyar şişe şarap üretilmekle beraber, şu anda yasalarla koruma altında olan 56 çeşit Fransız peyniri bulunmaktadır ve toplam peynir çeşidi 360 civarındadır.

Fransa’da alkol tüketimi şarapla sınırlı değil. Yemeklerden sonra az miktarda ama güçlü bir alkollü içkinin hazmı kolaylaştırdığına inanılıyor.
Zengin Fransız kahvaltıları; kahve eşliğinde tüketilen o meşhur kruvasanlar, çıtır çıtır taze bagetler ve tost ekmekler güne başlamanın en güzel yolunu belirler adeta…
Et tüketimi konusunda ise Fransız’lar oldukça iştahlıdır. Tüm av etleri, balıklar, kırmızı ve beyaz etler hatta at, kurbağa ve salyangoz gibi hayvanların etleri bile kullanılır. Etler, lezzetinin korunması adına genellikle az pişmiş olarak servis edilir. Dış kabuğu pişirilen etin içi hala pembe ve kanlıdır.

Öğle yemekleri 12:00 ile 14:30 arasında servis edilir. Bu öğün sandviçler veya hamur işlerini izleyen bir tatlıdan ibarettir. Öğle yemeklerinde kahvenin önemli bir yeri vardır. Bir diğer ilginç detay, tuzlu tereyağının yemeklerde oldukça sık bir şekilde kullanılmasıdır…

Kruvasan: Ay şekilde hazırlanmış, bol yağlı ve tatlı bir çörektir. Arasına peynir konularak veya sade yenebilir…

Creme Brule: Taze krema ve yumurta ile hazırlanan, üst katmanında ise ateşte karamelize edilmiş çıtır bir katman bulunan bir tatlı türüdür. Farklı bir tat arayanlar, karışıma portakal rendesi ekleyebilir!

Château Brillant: Dövülmüş sığır etinden yapılan baharat, peynir ve ekmekle sunulan bir yemektir.

Beef Bourguignon: Geleneksel bir Fransız yemeğidir. Klasik tarifinde Burgundy şarabında dinlendirilmiş sığır eti, havuç, mantar, sarımsak ve beyaz soğan eşliğinde pişirilir.

Croque-monsieur: Izgara peynir ve jambon ile hazırlanmış, sıcak bir sandviç türüdür. Sandviç ekmeğinin üzerine peynir eklenerek kızartılır. Öğlen yemekleri için hafif ama doyurucu bir seçimdir ve yanında turşu ile çok lezzetli olur.

Macaron: Görüntüsüyle bile iştah açan geleneksel bir kurabiye türüdür. Yumurta beyazı, badem, toz şeker ve pudra şekeri eşliğinde fırında hazırlanır. Hamur küçük bir burger şekline getirilerek fırınlanır.

Çin Mutfağı

Çin mutfağının, Fransız ve İtalyan mutfaklarıyla birlikte dünya mutfakları arasında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çin yemekleri ülkeyle artık özdeşleşmiş ‘Wok’ adı verilen ince ve derin tavalarda, yoğun ateşte pişer ve daha çok sebze, erişte, çorba, çeşitli etler ve meyvelerden oluşur.

Çin mutfağında sebzeler genellikle az pişirilir. Hatta bazen yemeklere çiğ olarak bile katılırlar. Birçok Çin yemeği aslında vejetaryen özellikler taşır. Sebzelerin öldürülmeden pişirilmeleri besin değerlerini en üst seviyede korumalarını sağlar.
Noodle adı verilen ve çeşitli sebze, et ve soslar eşliğinde pişirilen erişteler, pirinç ya da buğdaydan üretilir. Pirinç, birçok yemekte ana malzeme olarak kullanılır ve pirinç pilavı geleneksel olarak buharda pişirilir. Bu pişirme yöntemi pilava diri ve gevrek bir tat verir.

Bu mutfağın karakteristik yemeklerinden biri de Wonton! Mantıya benzeyen fakat daha iri parçalar halinde hazırlanan bol sulu Wonton yemeğinde dolgu malzemesi olarak et, tavuk veya karides kullanılabilir.

Soya sosu ve filizi yemeklerin ana malzemeleri arasındadır. Ayrıca istiridye sos, köri, çeşitli mantar sosları ve tatlı ekşi sos da yoğun olarak kullanılır.

Wok ile ateşte pişirmenin yanı sıra buharda haşlama da Çin mutfağının önemli pişirme türlerinden biridir. Ortalama bir Çin yemeğinin pişirilme süresi 5 ila 15 dakika arasında değişir. Yemekleri çok hızlı bir şekilde pişirmek Çin mutfağının karakteristik özelliklerinden biridir. Ayrıca yemeklerde sadece soya yağının kullanılması sağlığa oldukça faydalı bir diyet oluşturulmasını sağlar.

Tatlı ekşi sos: Çin mutfağına özgü, hatta sembolü olan farklı tatlardan biridir. Pirinç sirkesi, tatlı domates, şeker ve soya sosu ile hazırlanır. Adından da anlaşılacağı gibi mayhoş bir tadı vardır. Balık ve tavuk etleri ile sebzelerde kullanılır. Kırmızı etlerle pek uyumlu olduğu söylenemez.

Yemeklerle birlikte çay içmek bir gelenektir. Bu alışkanlığın ayrıca saygı duyulacak, zarif bir seremonisi vardır. Yemekten sonra ise sake denilen pirinç şarabı içilir.

Tatlılar, kızartılmış ballı muz gibi doğal bileşenler ve meyvelerden elde edilir; lezzetli ve oldukça hafiftir.

Yumurta mutfağın önemli malzemeleri arasındadır. Çorbalara, yemeklere ve noodle’lara pişirme sırasında yumurtanın beyazı katılır, ramen ve wonton’larda ise haşlanmış bütün yumurtalar kullanılabilir.

Çin mutfağında ekmek bulunmaz. Ekmek yerine, buharda pişirilmiş pirinç topları kullanılır.

Hint Mutfağı

Hint mutfağında yoğun baharat kullanımı, vejeteryanizim ve oldukça zengin bir çeşitlilik sunan yerel sebzelerin kullanımı öne çıkan unsurlar arasındadır.
Mutfağın en çok kullanılan baharatları köri, acı biber, siyah hardal tozu, zencefil, sarımsak, kimyon, hintsafranı, çemen, şeytantersi olarak sıralanabilir.

Birçok baharatın karıştırılması ile elde edilen ve masala denilen çeşniler mutfakta önemli bir yer tutar. Masala’nın Garam masala, tika masala, goda masala gibi farklı türleri vardır. Bu çeşniler içerdikleri baharatlara göre adlandırılırlar.

Hint mutfağı kuzey, güney, doğu ve batı mutfakları olarak dörde ayrılır. Her mutfağın kendine has karakteristikleri vardır. Kuzey Hint mutfağı süt ürünlerinin yoğun olarak kullanılması ile diğerlerinden ayrışır. Yoğurt, yağ ve süt mutfağın olmazsa olmazlarındandır. Kuzey Hint mutfağında yaygın pişirme türü tavadır ve başlıca yemekleri mirchi bada, buknu, bhujiya, chaat, kachori, imarti olarak sayılabilir.
Samosa: Kuzey Hint mutfağının tipik atıştırmalıklarındandır. Üçgen prizması ya da hilal şeklinde açılmış hamurun baharatlı patates, kıyma ve soğan ile doldurulması ile elde edilir. Yanında naneli bir sos ile servis edilir.

Batı Hint mutfağı balık, hindistan cevizi ve pirinç üzerine kuruludur. Doğu Hint mutfağının farklı olduğu yönü tatlılarıdır.
Rasgulla: Şurup ve peynir ile yapılan top şeklinde tatlılara verilen addır.

Sandesh: Süt, Hindistan cevizi ve şeker ile yapılan bir çeşit tatlıdır.

Rasabali: Doğu Hint mutfağına özgü bir başka tatlıdır. Süt ve kahverengi özel bir peynirden yapılır.

Chhenna Poda: Özel bir peynir tatlısıdır. Chhenna adı verilen bir peynirin, şeker, kajun fıstık, kuru üzümle birlikte uzun süre pişirilmesi ile elde edilir.

Güney Hint mutfağı pirinç, hindistan cevizi, çeşitli turşular ve köriyi kendine has yöntemlerle kullanmasıyla ünlüdür.

Dosa: Karbonhidrat ve protein açısından zengin, gözlemeye benzeyen bir hamur işidir.

Puri: Bitkisel yağlarla hazırlanan tuzlu bir ekmek türüdür.

Idli: Yeşil mercimek ve pirinç ile hazırlanan bir çeşit kahvaltılık kektir.

İtalyan Mutfağı

İtalyan mutfağı Akdeniz mutfağının özelliklerini taşır. Dolayısıyla zeytinyağı yoğun olarak kullanılır ve çeşitli peynirler, deniz ürünleri, baharatlar ve otlar sıklıkla yemeklere eşlik eder. Yemek konusunda ülkenin kuzeyinin ve güneyinin oldukça farklı karakteristikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Güney İtalya’da ev yapımı lezzetler ön plandayken, Kuzey İtalya’da market ürünlerine daha çok yer verilir.

İtalyan mutfağını özellikle makarnaları ve pizzalarıyla tanır, severiz.Bilhassa ülkenin güneyinde, birçok çeşitte makarna evlerde günlük olarak ekmek gibi pişirilmesi adettir. Makarnalar daha sonra zengin soslarla birlikte servis edilir.

Fransa’da olduğu gibi İtalya’da da peynirin sofralardaki yeri azımsanmayacak kadar önemlidir. Mozarrella, Parmesan ve Ricotta gibi dünyaca ünlü peynirler bir çok yemeğin yapımında veya garnitür olarak kullanılırken, Salami, Mordotella gibi sosis ve salamlar öğünlerin iştahla tüketilen et ürünleri arasında göze çarpar.

İtalyan tatlıları hafif ve lezzetlidir. Tatlılara eşlik eden çeşitli kahveler (özellikle de espressolar!) ülkenin sembolik değerleri olarak öne çıkmıştır.

Aperitivo: Aperatif anlamına gelir. Genellikle ana yemekten önce iştah açıcı olarak alınan Campari, Cinzano, Prosecco, Aperol, Spritz and Vermouth gibi içkileri kapsar.

Antipasto: Tam anlamıyla “yemekten önce” alınan sıcak ya da soğuk aperatiflerdir. Tütsülenmiş etler, zeytin, kızartılmış sarımsak, mantar, ançuez ve enginar kalbi en yaygın antipasto’lar arasında…

Primo: Genellikle makarna, risotto, gnocchi, polenta veya çorbadan oluşan sıcak bir tabaktır.

Secondo: Ana yemek, genellikle balık ya da etten oluşur. Daha çok domuz ve dana gibi kırmızı etler kullanılır. Yemekler her zaman bol soslu ve çeşitli garnitürlerle servis edilir.

Contorno: Salata ve pişmiş sebzelerden oluşan yan yemek ‘Contorno’ olarak ifade edilir.

Formaggio e frutta: Peynir ve meyve tabağı. Genellikle az önce övdüğümüz yerel peynirlerden ve meyvelerden oluşur.

Dolce: Tatlı. Kek ve kurabiyeler İtalyanların favorileridir.

Caffè: Kahve

Digestivo: Hazmı kolaylaştırması için alınan likörlerdir. Grappa, amaro, limoncello, sambuca, nocino gibi yerel likörler tercih edilir

Et Yemekleri / Akşehir Yahnisi

MALZEMELER
½ Kg.Yagsız Dana Kuşbaşı ½ kg. Arpacık Soğanı 10 diş Sarmısak 1 Tatlı Kaşığı Kimyon tepeleme 25 gr.Tereyağı 1 su bardağı Nohut (Bir akşam önce ıslatılacak) 1.Ç.K.Domates salçası ½ Kahve fincanı Sirke 1 Ç.K. silme toz Şeker ¼ demet dereotu ince kıyılmış

aksehiryahnisi
Akşamdan ıslatılmış nohutları yumuşayıncaya kadar kaynatınız.Kuşbaşı dana etini tereyağında rengi değişene , suyunu salana ve tekrar çekene kadar kavurunuz.Salçayı ve ezilmiş sarmısakları katınız.Biraz daha kavurduktan sonra tuz, sirke , kimyon ve nohutları ilave ediniz ve üzerini örtecek kadar kaynar su koyunuz.Ağır ateşte kapaklı olarak 1 saat kadar pişiriniz.Arpacık soğanları erimemeli.Servis tabağına aldıktan sonra üzerine kıyılmış dereotu serpiniz

Orta Doğu Mutfağı

Ortadoğu mutfağında tavuk, kuzu, dana ve deve etleri yoğun olarak kullanılır. Etlere eşlik eden yoğurt ve labne gibi süt ürünleri yemeği tamamlar. Pilavlar ise Türk mutfağında olduğu gibi bu mutfağın da olmazsa olmazlarıdır.

En çok tüketilen süt ürünleri arasında yoğurt, beyaz peynir, krema ve tereyağı öne çıkmaktadır. Burada labneden de mutlaka söz etmek gerekir. Labne oldukça koyu, süzme yoğurt ile peynir arasında bir kıvama sahip süt ürünüdür.
Pirinç ve bulgur en çok kullanılan tahıllardır, buğday ise ekmek yapımında kullanılır.

Susam, safran, nane, kekik, sumak, sarımsak, tarçın, kimyon gibi baharatlar yemekleri süsler, karakter ve zenginlik katar. Sık kullanılan baharatlardan biri olan tarçın hem et yemeklerinde hem de tatlılarda kullanılır. Safran ise hemen hemen tüm yemeklerde lezzet artırıcı olarak tercih edilir. Yer fıstığı, badem, kabuklu fıstık, leblebi, fındık gibi birçok kuruyemiş türü de salatalardan tatlılara kadar geniş bir kullanım alanı bulmuştur.

Kahvaltılar çabucak hazırlanan hamur işleri ve çay ile geçirilir. Labne; zeytin, zeytinyağı ve nane eşliğinde sunulur. Bu öğünde çay ve kahve tüketilir. Daha zengin kahvaltılarda zeytinyağı, sarımsak ve limon eşliğinde sunulan bir çeşit fava da bulunur.

Öğle yemekleri günün en zengin öğünüdür. Genellikle salata ve mezeler eşliğinde sunulan et yemekleri ana öğünü oluşturur. Ana tabağın yanında ekmek, pirinç ya da bulgur pilavı, pişmiş ve çiğ sebzelerden oluşan mezeler sunulabilir. Yemeklerde içecek kullanılmaz.

Akşam yemekleri genellikle hafif atıştırmalıklarla geçiştirilir. Günün en önemsiz öğünüdür. Bu öğün hafif yemekler, birkaç meze veya meyveler eşliğinde yapılır.

Zatar: 30’dan fazla kuruyemiş ve baharatın ince ince çekilmesiyle elde edilen bir çeşit aperatiftir. Zeytinyağı ve sıcak ekmek eşliğinde servis edilir.

Marak: Domates sosu ile birlikte pişirilen çeşitli sebze ve etlerin pirinç pilavıyla karıştırılması sonucu elde edilen yaygın bir yemek türüdür.

Mujadara: Bolca karamelize soğan, kimyon ve tarçın eşliğinde servis edilen, haşlanmış pirinç ve mercimek ile yapılan bir çeşit pilav

Türk Mutfağı

Oldukça zengin bir mutfak olan Türk mutfağı Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Arap mutfaklarından esintiler taşır. Türk mutfağının en önemli kısmını kebap yemekleri oluşturmaktadır. Yasalar tarafından koruma altına alınmış birçok kebap türü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra domuz, at, ayı, kurbağa ve salyangoz gibi uç örnekler dışında tüm av etleri, kümes hayvanları, sığır etleri, balıklar ve yüzlerce sebze ve meyve bu mutfakta kendine yer edinmiştir.
Ege ve Akdeniz kıyısı boyunca peynir, zeytinyağı, çeşitli taze sebzeler ve deniz ürünleri daha sık kullanılırken, Anadolu’da bakliyat, tereyağı ve sığır eti yemeklerde daha baskındır.

Karadeniz kıyılarında hamsi, palamut ve istavrit gibi balıklar sıkça pişirilir. Ayrıca, ıspanak, karalâhana ve mısır en karakteristik sebzelerdir.
Geleneksel Türk mutfağında yemeklerde domates yerine sıklıkla erik ve kayısı gibi meyveler kullanılır. Izgara, haşlama ve fırınlama ise en sık kullanılan pişirme yöntemleri arasında gelir. Otantik bir pişirme yöntemi ise tandırdır. Tandırda et yeraltındaki bir kuyunun içinde közleşmiş odun ateşinde saatler boyunca pişirilir. Sonuçta çok yumuşak ve lezzetli bir et elde edilir.
Deniz ürünleri ızgara, tava, füme, lakerda, buğulama ve fırınlama yöntemleri ile hazırlanır. Hamsi, istavrit, palamut, çipura, lüfer, levrek ve alabalık en çok tüketilen balıklar arasında gelir. Midye ve karides de genel olarak kıyısı olan bölgelerde tüketilmektedir.

Süt ürünleri mutfağımızda önemli bir yere sahiptir. Süt, yoğurt, krema, tereyağı ve kaymak sofraların olmazsa olmazları arasında gelir.

Çorbalarda sofraların vazgeçilmez değerleri arasındadır. Özellikle kış aylarında yemek her zaman sıcak bir çorba ile başlar. En çok tüketilen çorbalar tarhana, ezogelin, mercimek ve yayla çorbasıdır. Yoğurt çorbası gibi soğuk servis edilen çorbalar ise yaz aylarında tercih edilir.

Ana yemek olarak güveçte sebzeler, av ya da kümes etleri, balık ya da sığır etli yemekler tercih edilir. Bu yemeklerde baharat ve çeşniler önemli rol oynar.

Salatalar yöreden yöreye farklılık göstermekle beraber mevsim yeşillikleri, kuruyemişler, soğan ve domates sık kullanılan malzemelerdir. Salataların sosu mutlaka zeytinyağı, limon ve sirke ile hazırlanır.

Türk mutfağında tatlılar genellikle şerbetli ve sütlü tatlılar olmak üzere ikiye ayrılır. Şerbetli tatlılar sonradan eklenen şerbet ile sulandırılıp tatlandırılan hamur işleridir. Sütlü tatlılar ise daha çok muhallebi ve puding türü tatlılardan oluşur.

Katmer: Sabah kahvaltısı olarak tüketilen bir çeşit tatlımızdır. Baklava hamuru ince katmanlar halinde açılır, içine toz şeker, kaymak ve ezilmiş Antep fıstığı eklenir ve katlandıktan sonra fırına verilir.

Babagannuş: Közlenmiş patlıcan, yoğurt, sarımsak, yağ ve acı biber ile yapılan bir çeşit yemek.

Mücver: Patates, ıspanak ve yumurta ile hazırlanan bir çeşit omlettir.

Ali Nazik: Patlıcan beğendi üzerinde servis edilen ızgara kuzu etiyle yapılan bir kebap türü.

İmam Bayıldı: Patlıcan, soğan, sarımsak, domates, zeytinyağı ve kesme şeker ile hazırlanan geleneksel bir yemek türü.

Mıhlama: Eritilmiş peynir, tereyağı ve mısır unu ile hazırlanan Karadeniz yöresine özgü bir yemek.

Analı Kızlı: Buğday, nohut ve sarımsak ile hazırlanan bir çorba.

Gavurdağı: Domates, soğan, salatalık gibi sebzelere eklenen nar ekşisi ve kuruyemişler ile hazırlanan bir salata türü.

Zahter: Birçok kuruyemiş ve baharatın birlikte çekilmesi ile hazırlanan bir çeşit aperatiftir. Zeytinyağı ve ekmek ile servis edilir.

 

Oldukça zengin bir mutfak olan Türk mutfağı Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Arap mutfaklarından esintiler taşır. Türk mutfağının en önemli kısmını kebap yemekleri oluşturmaktadır. Yasalar tarafından koruma altına alınmış birçok kebap türü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra domuz, at, ayı, kurbağa ve salyangoz gibi uç örnekler dışında tüm av etleri, kümes hayvanları, sığır etleri, balıklar ve yüzlerce sebze ve meyve bu mutfakta kendine yer edinmiştir.
Ege ve Akdeniz kıyısı boyunca peynir, zeytinyağı, çeşitli taze sebzeler ve deniz ürünleri daha sık kullanılırken, Anadolu’da bakliyat, tereyağı ve sığır eti yemeklerde daha baskındır.

Karadeniz kıyılarında hamsi, palamut ve istavrit gibi balıklar sıkça pişirilir. Ayrıca, ıspanak, karalâhana ve mısır en karakteristik sebzelerdir.
Geleneksel Türk mutfağında yemeklerde domates yerine sıklıkla erik ve kayısı gibi meyveler kullanılır. Izgara, haşlama ve fırınlama ise en sık kullanılan pişirme yöntemleri arasında gelir. Otantik bir pişirme yöntemi ise tandırdır. Tandırda et yeraltındaki bir kuyunun içinde közleşmiş odun ateşinde saatler boyunca pişirilir. Sonuçta çok yumuşak ve lezzetli bir et elde edilir.
Deniz ürünleri ızgara, tava, füme, lakerda, buğulama ve fırınlama yöntemleri ile hazırlanır. Hamsi, istavrit, palamut, çipura, lüfer, levrek ve alabalık en çok tüketilen balıklar arasında gelir. Midye ve karides de genel olarak kıyısı olan bölgelerde tüketilmektedir.

Süt ürünleri mutfağımızda önemli bir yere sahiptir. Süt, yoğurt, krema, tereyağı ve kaymak sofraların olmazsa olmazları arasında gelir.

Çorbalarda sofraların vazgeçilmez değerleri arasındadır. Özellikle kış aylarında yemek her zaman sıcak bir çorba ile başlar. En çok tüketilen çorbalar tarhana, ezogelin, mercimek ve yayla çorbasıdır. Yoğurt çorbası gibi soğuk servis edilen çorbalar ise yaz aylarında tercih edilir.

Ana yemek olarak güveçte sebzeler, av ya da kümes etleri, balık ya da sığır etli yemekler tercih edilir. Bu yemeklerde baharat ve çeşniler önemli rol oynar.

Salatalar yöreden yöreye farklılık göstermekle beraber mevsim yeşillikleri, kuruyemişler, soğan ve domates sık kullanılan malzemelerdir. Salataların sosu mutlaka zeytinyağı, limon ve sirke ile hazırlanır.

Türk mutfağında tatlılar genellikle şerbetli ve sütlü tatlılar olmak üzere ikiye ayrılır. Şerbetli tatlılar sonradan eklenen şerbet ile sulandırılıp tatlandırılan hamur işleridir. Sütlü tatlılar ise daha çok muhallebi ve puding türü tatlılardan oluşur.

Katmer: Sabah kahvaltısı olarak tüketilen bir çeşit tatlımızdır. Baklava hamuru ince katmanlar halinde açılır, içine toz şeker, kaymak ve ezilmiş Antep fıstığı eklenir ve katlandıktan sonra fırına verilir.

Babagannuş: Közlenmiş patlıcan, yoğurt, sarımsak, yağ ve acı biber ile yapılan bir çeşit yemek.

Mücver: Patates, ıspanak ve yumurta ile hazırlanan bir çeşit omlettir.

Ali Nazik: Patlıcan beğendi üzerinde servis edilen ızgara kuzu etiyle yapılan bir kebap türü.

İmam Bayıldı: Patlıcan, soğan, sarımsak, domates, zeytinyağı ve kesme şeker ile hazırlanan geleneksel bir yemek türü.

Mıhlama: Eritilmiş peynir, tereyağı ve mısır unu ile hazırlanan Karadeniz yöresine özgü bir yemek.

Analı Kızlı: Buğday, nohut ve sarımsak ile hazırlanan bir çorba.

Gavurdağı: Domates, soğan, salatalık gibi sebzelere eklenen nar ekşisi ve kuruyemişler ile hazırlanan bir salata türü.

Zahter: Birçok kuruyemiş ve baharatın birlikte çekilmesi ile hazırlanan bir çeşit aperatiftir. Zeytinyağı ve ekmek ile servis edilir.

Archives

You are currently browsing the Volkan Chef blog archives for Şubat, 2015.